ক’ভিডত আক্ৰান্ত হৈ মানৱ দৰদী মহিলা চিকিৎসকৰ মৃত্যু

ক’ভিডত আক্ৰান্ত হৈ মানৱ দৰদী মহিলা চিকিৎসকৰ মৃত্যু

November 10, 2021 0 By NEWS DESK

নিউজ ডেস্ক। এক দুঃখবৰ। দৰিদ্ৰ তথা বিশেষভাৱে সক্ষম লোকক সহায়ৰ বাবে অহৰ্নিশে কাম কৰি অহা মানৱ দৰদী চিকিৎসকৰ মৃত্যু। যাৰ মৃত্যুত ভাগি পৰিছে বহুতো দৰিদ্ৰ তথা অসহায় লোক।

সেই মহান চিকিৎসক গৰাকী হ’ল অৰুণাচল প্ৰদেশৰ নাহৰলগুনৰ চিকিৎসক ডাঃ গাম্বা পাডু ৰিবা। যি ইটানগৰৰ দৰিদ্ৰ লোকসকলক সহায় কৰিবলৈ তেওঁৰ নিয়মীয়া কৰ্তব্যৰ উপৰিও গৈছিল।

254670211-1336021113503202-6415331680628592998-n

আৰু অৱশেষত মঙলবাৰে কভিড-১৯ আৰু একাধিক অংগ বিকল হোৱাৰ ফলত মৃত্যুবৰণ কৰে এই গৰাকী চিকিৎসকে।

আইচিইউত প্ৰায় ৩৭ দিন কঠিন যুঁজ দিয়াৰ পিছত তেওঁ নতুন দিল্লী এইমছত শেষ নিশ্বাস ত্যাগ কৰে।

উল্লেখ্য যে ডাঃ গাম্বা আৰু তেওঁৰ স্বামী ডাঃ কোমৰী ৰিবা নতুন দিল্লীস্থিত এটা বেচৰকাৰী সংগঠন হেল্পিং হেণ্ডছৰ সদস্য আছিল।

253271780-1175378539658123-1884559381299193879-n

তেওঁলোকে প্ৰায়ে বিশেষ শিশু গৃহলৈ গৈছিল আৰু সকলোকে চিকিৎসা পৰীক্ষা কৰাৰ লগতে সুবিধা প্ৰদান কৰিছিল। যিটো কাৰ্যই ডাঃ গাম্বাক অপৰিসীম আনন্দ প্ৰদান কৰিছিল।

এই সন্দৰ্ভত উত্তৰ-পূব ভাৰত আৰু অঞ্চলটোৰ বাহিৰত বাস কৰা উত্তৰ-পূবৰ দৰিদ্ৰ লোকসকলক সহায় কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা হেল্পিং হেণ্ডছ এনজিঅ’ৰ সভাপতি তথা নতুন দিল্লীৰ বিশেষ আৰক্ষী আয়ুক্ত ৰবীন হিবুৱে কয়, “তেওঁ মোক কৈছিল যে অসহায় আৰু বেছিভাগ পৰিত্যক্ত শিশুৰ সেৱা কৰাত তেওঁ যথেষ্ট সুখী আৰু ধন্য অনুভৱ কৰিছিল।”

252948335-1175378586324785-894745467256227052-n

হিবুৱে লগতে কয়, “কণ্ঠহীন, বিকলাঙ্গ আৰু অন্ধ শিশুসকলে এই দয়ালু হৃদয়ৰ মহিলাগৰাকীক হেৰুৱালে। যি তেওঁলোকৰ বাবে এগৰাকী স্বৰ্গদূত আছিল। তেওঁৰ অকাল মৃত্যুৰ দ্বাৰা শিশুসকলক স্বৰ্গীয় বাসস্থানত এৰি থৈ যায়। গাওঁবাসীয়ে তেওঁৰ নিয়মীয়া চিকিৎসা শিবিৰবোৰ হেৰুৱাব। যিটো তেওঁ অৰুণাচল প্ৰদেশৰ দূৰৱৰ্তী অঞ্চলত ৰিবা ফাউণ্ডেচনৰ বেনাৰত কৰিছিল।”

বিষয়াজনে আৰু কয় যে, এজন জ্যেষ্ঠ চিকিৎসক হিচাপে টমো ৰিবা চিকিৎসালয়ত তেওঁৰ কৰ্তব্য থকা স্বত্বেও ডাঃ গাম্বাই সদায় চিকিৎসা পৰামৰ্শৰ বাবে সময় উলিয়াই আৰু সদায়ে তেওঁ ৰোগীসকলক হাঁহিৰে সম্ভাষণ জনায়। তেওঁৰ মৃত্যুৱে অঞ্চলটোৰ বহুতো ৰোগীৰ জীৱনত প্ৰভাৱ পেলাব।