কিশোৰ কুমাৰৰ গীত গাই তেওঁ গ্ৰাহকক দিয়ে চাহ! সামাজিক ভাইৰেল হ’ল দৃশ্য

কিশোৰ কুমাৰৰ গীত গাই তেওঁ গ্ৰাহকক দিয়ে চাহ! সামাজিক ভাইৰেল হ’ল দৃশ্য

August 9, 2021 0 By NEWS DESK

নিউজ ডেস্ক। মধ্য কলকাতাৰ ব্যস্ততাৰ পৰা আঁতৰত থকা প্ৰেচিডেন্সি বিশ্ববিদ্যালয় আৰু ইণ্ডিয়ান কফি হাউচৰ পৰা প্ৰায় ৩০০ মিটাৰ দূৰত এটা সৰু বাইলেনত সোমাই থকা এজন নম্ৰ চাহ-ষ্টলৰ মালিকে ওচৰৰ আৰু দূৰৰ তেওঁৰ গ্ৰাহকসকলক চাহ পৰিৱেশন কৰাৰ সময়ত কিশোৰ কুমাৰৰ গান সমূহ পৰিৱেশন কৰি এক আলোড়নৰ সৃষ্টি কৰিছে।

তেওঁ পৰিৱেশন কৰা এটি সংগীত বৰ্তমান ভাইৰেল হৈ পৰিছে সামাজিক মাধ্যমত।

পল্টন কুমাৰ নামেৰে অধিক পৰিচিত পল্টন নাগক (৫৬) লগ কৰিবলৈ বৰ্তমান সকলো আগ্ৰহী হৈ পৰিছে। যিয়ে যোৱা বুধবাৰে তেওঁৰ দোকানত গ্ৰাহকসকল উপস্থিত থকাৰ সময়ত ১৯৭৩ চনৰ ব্লকবাষ্টাৰ ‘নমক হাৰাম’ ছবিৰ কিশোৰ কুমাৰৰ ক্লাছিক ‘মে শায়াৰ বদনাম’ গানটো গোৱাৰ তিনি মিনিটৰ ভিডিঅ’টো সামাজিক মাধ্যমত ভাইৰেল হৈ পৰিছে। আৰু তাৰ পিছতেই ৰাতিটোৰ ভিতৰতে তেওঁ সকলোৰে বাবে এক সংবেদনলৈ পৰিণত হৈ পৰিছে।

তেওঁৰ জীৱন কাহিনী শুনি এতিয়া সকলো আপ্লুত হৈ পৰিছে। তেওঁ আনকি ৰিয়েলিটী শ্ব’ত অংশগ্ৰহণৰ সুযোগো লাভ কৰিব বুলি জানিব পৰা গৈছে।

নাগে ১৯৭১ চনৰ ‘মেৰে অপনে’ চলচ্চিত্ৰৰ ‘কোই হোতা জিস্কো আপনা’ গাই থকাৰ সময়ত কয়, “গান গোৱাটো মোৰ প্ৰথম আৰু একমাত্ৰ আবেগ। মই সদায় কিশোৰ কুমাৰৰ দৰে গায়ক হ’ব বিচাৰিছিলো। কিন্তু মোৰ দেউতা কম বয়সতে মৃত্যু হোৱাৰ বাবে মই এই চাহৰ দোকানখন পৰিচালনা কৰিবলৈ বাধ্য হৈছিলো।

সাতজনীয়া পৰিয়ালৰ একমাত্ৰ উপাৰ্জনকাৰী হোৱাৰ বাবে মই ব্যৱসায়ত মনোনিবেশ কৰিব লগা হৈছিল। কিন্তু মই কেতিয়াও সংগীত এৰি দিয়া নাছিলো। দৰাচলতে, মই মোৰ গ্ৰাহকসকলৰ মাজত নতুন দৰ্শক বিচাৰি পাইছিলো। মই তেওঁলোকক মনোৰঞ্জন দি অপৰিসীম আনন্দ পাওঁ।”

পল্টন নাগ কিশোৰ কুমাৰৰ এজন অতি একান্ত অনুৰাগী। যাক তেওঁ ঈশ্বৰ বুলি গণ্য কৰে। নাগে কয় যে তেওঁ খুব কম বয়সৰ পৰাই গান গাইছিল। অৱশ্যে তেওঁৰ পিতৃ-মাতৃয়ে কেতিয়াও তেওঁৰ বাবে আনুষ্ঠানিক সংগীত প্ৰশিক্ষণ বহন কৰিব নোৱাৰিলে।

তেওঁ কয়, “মই সংগীত শিক্ষা লাভ কৰা নাছিলো যদিও কিন্তু সেয়া কেতিয়াও মোৰ বাবে প্ৰতিৰোধক নাছিল। মই স্থানীয় সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠানত গান গাইছিলো। ৭০ দশকৰ শেষৰ ফালে মই কিশোৰ কুমাৰৰ দৰে উচ্চাৰণ, শৈলী আৰু উচ্চ ধ্বনিৰে গান গোৱাৰ ধৰণ তুলি লৈছিলো আৰু প্ৰতিলিপি গায়ক হিচাপে জনপ্ৰিয় হৈছিলো। মই বহুতো মঞ্চ অনুষ্ঠান পাবলৈয়ো সক্ষম হৈছিলো। কিন্তু তেতিয়া মোৰ দেউতা কিশোৰ কুমাৰৰ দৰে একে বছৰতে মৃত্যুবৰণ কৰিছিল। যাৰ ফলত মই পাৰিবাৰিক সমস্যাত পৰি এই চাহ দোকানৰ ব্যৱসায় কৰিবলৈ বাধ্য হৈ পৰিছিলো।”

অৱশ্যে স্ব-শিক্ষিত সংগীতজ্ঞজনে কয় যে, তেওঁ গ্ৰাহকসকল উপস্থিত থকাৰ সময়ত গানৰ অনুশীলন আৰম্ভ কৰিছিল।

তেওঁ কয়, “প্ৰথমে মই মোৰ টেপ ৰেকৰ্ডাৰত কিশোৰ কুমাৰৰ গান বজাইছিলো। আৰু তাৰ পিছত মই সেইবোৰ গাবলৈ আৰম্ভ কৰিছিলো। শেহতীয়াকৈ মই কিশোৰ কুমাৰৰ গানৰ ৩৫০ টা ট্ৰেক সজ্জিত কৰিছিলো আৰু মাজে মাজে মোৰ মাইক্ৰ’ফোনত ইয়াক বজাইছিলো।”

নাগে কয় যে ২০১৯ চনত কিশোৰ কুমাৰৰ জন্মদিনত তেওঁ কুমাৰৰ ১০৪ টা গান গাইছিল।

উল্লেখ্য যে পল্টন নাগৰ কথা জানিব পাৰি বহুতো লোকে তেওঁৰ দোকানত তেওঁৰ গান শুনিবৰ বাবেই চাহ খাবলৈ আহে। বহুতো লোক তেওঁৰ অনুৰাগী হৈ পৰে। বহু দূৰৰ পৰাও তেওঁৰ দোকানত চাহ খাবলৈ গ্ৰাহক আহে। যিসকল গ্ৰাহকৰ মাজত চিকিৎসক, বিষয়াও আছে।

বহুতে তেওঁক সেই অঞ্চলৰ তাৰকা বুলিও অভিহিত কৰে। অৱশ্যে নাগৰ এটা অসম্পূৰ্ণ ইচ্ছা আছে, যিটো তেওঁ নিৰুৎসাহিতভাৱে বিচাৰে যে তেওঁ এখন চলচ্চিত্ৰত নেপথ্য গায়ক হিচাপে গান গোৱাৰ সুযোগ লাভ কৰে।

অমিতাভ বচ্চন অভিনীত ‘সত্তে পে সত্তা’ৰ ‘দিলবৰ মেৰে কব তক মুঝে’ গুণগুণাই নাগে কয়-“মই কিছুমান ৰিয়েলিটি শ্ব’ত অংশগ্ৰহণ কৰিছো। কিন্তু কেতিয়াও নেপথ্য গায়ক হিচাপে গোৱাৰ সুযোগ পোৱা নাই। শেহতীয়া গানটো ভাইৰেল হোৱাৰ পিছত শংকৰ মহাদেৱনৰ দলৰ বুলি দাবী কৰা কোনোবাই মোক এটা অডিচনত উপস্থিত থাকিবলৈ কৈছে। এতিয়া মোৰ ইচ্ছা পূৰণ হয় নে নহয় চাও।”