ভুলক্ৰমে প্ৰৱেশ কৰিছিল পাকিস্তানত, ২৩ বছৰৰ কাৰাবাসৰ পাছত স্বদেশলৈ উভতিল প্ৰহ্লাদ

ভুলক্ৰমে প্ৰৱেশ কৰিছিল পাকিস্তানত, ২৩ বছৰৰ কাৰাবাসৰ পাছত স্বদেশলৈ উভতিল প্ৰহ্লাদ

August 31, 2021 0 By NEWS DESK

নিউজ ডেস্ক। আফগানিস্তানত চলি থকা সংকটৰ মাজতে চুবুৰীয়া ৰাষ্ট্ৰ পাকিস্তানৰ পৰা প্ৰায় ২৩ বছৰৰ পিছত ঘৰলৈ উভতি আহিছে এজন ভাৰতীয় লোক।

লোকজন মধ্য প্ৰদেশৰ সাগৰ জিলাৰ প্ৰহ্লাদ সিং ৰাজপুত বুলি জানিব পৰা যায়। সোমবাৰে সন্ধিয়া ভাৰতীয় সেনাই প্ৰহ্লাদক মধ্য প্ৰদেশ আৰক্ষীক হস্তান্তৰ কৰে।

জানিব পৰা মতে, সাগৰৰ বাসিন্দা প্ৰহ্লাদ ১৯৯৮ চনত ২৩ বছৰ বয়সত নিৰুদ্দেশ হৈছিল। প্ৰহ্লাদৰ মানসিক অৱস্থাও ভাল নাছিল।

যেতিয়া প্ৰহ্লাদ বহু বছৰ ধৰি ঘৰলৈ উভতি অহা নাছিল, তেতিয়া পৰিয়ালটোৱে তেওঁৰ আশা এৰি দিছিল। কিন্তু হঠাতে যেতিয়া আৰক্ষীৰ এটা দলে প্ৰহ্লাদৰ ঘৰত তেওঁৰ বিষয়ে তথ্য দিবলৈ উপস্থিত হয় তেতিয়া পৰিয়ালৰ সদস্যসকলৰ মাজত আনন্দৰ জোৱাৰ উঠিছিল।

আৰক্ষীয়ে কয় যে, প্ৰহ্লাদ পাকিস্তানৰ কাৰাগাৰত বন্দী হৈ আছিল। পৰিয়ালটোৱে সেই কথা জানি জানি সুখী হৈছিল। কিন্তু তেওঁলোকে সেই কথা জানি ভয় খাইছিল।

G3

অৱশ্যে পৰিয়ালটোৱে তেতিয়া তেওঁক মুকলি কৰাৰ প্ৰচেষ্টা আৰম্ভ কৰিছিল। যিটো অৱশেষত ফলপ্ৰসূ হয় আৰু সোমবাৰে অৰ্থাৎ ৩০ আগষ্টৰ সন্ধিয়া প্ৰহ্লাদক পাকিস্তান সেনাই ভাৰতীয় সেনাৰ হাতত গতাই দিয়ে।

আৰক্ষীয়ে লগতে কয় যে, প্ৰহ্লাদ সিং ৰাজপুতক সোমবাৰে পাকিস্তানৰ কাৰাগাৰৰ পৰা মুকলি কৰি দিয়া হয় আৰু সন্ধিয়া ৫.১০ বজাত বাঘা-আটাৰী সীমান্তত ভাৰতীয় সেনাক গতাই দিয়া হয়।

তাৰ পিছত সেনাই প্ৰয়োজনীয় প্ৰক্ৰিয়াৰ পিছত তেওঁলোকক সাগৰ জিলাৰ গৌৰঝামাৰ আৰক্ষী থানাৰ উপ পৰিদৰ্শক অৰবিন্দ সিং, কনিষ্টবল অনিল সিং আৰু প্ৰহ্লাদৰ ভাতৃ বীৰ সিঙক গতাই দিয়ে। প্ৰহ্লাদে লগত ২ টা মোনা লৈ ভাৰতত উপস্থিত হৈছিল।

উল্লেখ্য যে তেওঁৰ কণিষ্ঠ ভাতৃ বীৰ সিঙে প্ৰহ্লাদক নিবলৈ আটাৰী সীমান্তত উপস্থিত হৈছিল।

man-return-india-sixteen-nine

২৩ বছৰৰ বাবে পাকিস্তানত কাৰাগাৰত বন্দী হৈ থকা প্ৰহ্লাদ সিং ৰাজপুতৰ মুক্তিৰ পিছত তেওঁৰ ভাতৃ বীৰ সিঙৰ চকুত আনন্দৰ চকুপানীৰে ভৰি পৰিছিল।

তেওঁৰ ভায়েকৰ মুক্তিৰ বাবে কৰা প্ৰচেষ্টাৰ বাবে মধ্য প্ৰদেশ চৰকাৰ আৰু আৰক্ষী প্ৰশাসনক ধন্যবাদ জ্ঞাপন কৰে। প্ৰহ্লাদে মঙলবাৰে আবেলিৰ সাগৰ জিলাৰ তেওঁৰ ঘৰত উপস্থিত হয়।