হৃদয় বিদাৰক! কাবুল বিমানবন্দৰত পৰিত্যক্ত অৱস্থাত ৭ মহীয়া কেঁচুৱাৰ কান্দোন

হৃদয় বিদাৰক! কাবুল বিমানবন্দৰত পৰিত্যক্ত অৱস্থাত ৭ মহীয়া কেঁচুৱাৰ কান্দোন

August 17, 2021 0 By NEWS DESK

নিউজ ডেস্ক। সামাজিক মাধ্যমত তালিবানে নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ লোৱাৰ পিছৰে পৰা আফগানিস্তানৰ ৰাজধানীত কেইবাটাও ভয়ংকৰ দৃশ্য দেখিবলৈ পোৱা গৈছে। হাজাৰ হাজাৰ লোকে আহি থকা তালিবানৰ শাসনৰ পৰা মুক্ত হবলৈ পলায়ন কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছে।

কাবুল বিমানবন্দৰত এখন টেক্সিং বিমানৰ চাৰিওফালে শ শ লোকক পলায়ন কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা এটা ভাইৰেল ভিডিঅ’ দেখা পোৱা গৈছিল।

আন এটা ভিডিঅ’ত কাবুল বিমানবন্দৰ বন্ধ হোৱাৰ পূৰ্বে কাবুলৰ পৰা উৰা মৰা অন্তিমখন বিমানত শ শ আফগান নাগৰিক উঠিবলৈ চেষ্টা কৰাৰ সময়ত ভিৰ আৰু বিশৃংখলতা দেখা গৈছিল।

দেখিবলৈ পোৱা আটাইতকৈ সংবেদনশীল ভিডিঅ’ সমূহৰ ভিতৰত এটা আছিল বিমানৰ ভিতৰত প্ৰৱেশ কৰিব নোৱাৰি উৰন্ত বিমানৰ চকাত ওলমি যোৱা দুজন ব্যক্তি মাজ আকাশৰ পৰা তললৈ পৰি যোৱা।

ইয়াৰ পিছতেই ১৭ আগষ্টত আন এটা হৃদয় বিদাৰক দৃশ্য দেখিবলৈ পোৱা যায়। যিটো কাবুল বিমানবন্দৰত সৃষ্টি হোৱা একেই বিশৃংখলতাৰ পৰাই উদ্ভৱ হোৱা বুলি জনা গৈছে।

দৃশ্যটো বৰ্তমান সামাজিক মাধ্যমত ভাইৰেল হৈ পৰিছে। সামাজিক মাধ্যমত ভাইৰেল হোৱা দৃশ্যটো প্লাষ্টিকৰ ক্ৰেটত পৰিত্যক্ত হৈ কান্দি থকা এটা কেঁচুৱাৰ।

খবৰ অনুসৰি অসুস্থ কেঁচুৱাটোৰ বয়স ৭ মাহ। কেঁচুৱাটো এগৰাকী কন্যা শিশু। কেঁচুৱাটো বিমানবন্দৰত মাক-দেউতাকৰ পৰা পৃথক হৈ পৰিছিল আৰু বিশৃংখলতাৰ বাবে নিৰুদ্দেশ হৈ পৰিছিল।

তথ্য অনুসৰি, কেঁচুৱাটোৰ পিতৃ-মাতৃয়ে কাবুলৰ পিডি-৫ ত বাস কৰে বুলি জানিব পৰা গৈছে। আফগানিস্তানৰ অস্বাকা সংবাদ সংস্থাই পৰিয়ালটোক তেওঁলোকৰ হেৰুওৱা কেঁচুৱাটো বিচাৰি উলিওৱাত সহায় কৰে।

এই দৃশ্যটো সামাজিক মাধ্যমত ভাইৰেল হোৱাৰ পিছত সামাজিক মাধ্যমৰ ব্যৱহাৰকাৰীসকলে আফগানিস্তানত উদ্ভৱ হোৱা পৰিস্থিতি হ্ৰাস কৰাত ব্যৰ্থ হোৱাৰ বাবে বিশ্ব শক্তি আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সংস্থাসমূহৰ বিৰুদ্ধে তীব্ৰ সমালোচনা মূলক মন্তব্য আগবঢ়াইছে। সকলোৱে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জো বাইডেন আৰু নৰ্থ আটলাণ্টিক ট্ৰিটি অৰ্গেনাইজেচন (নাটো)ক মানৱ বিপৰ্যয়ৰ সময়ত তেওঁলোকৰ নীৰৱতাৰ ওপৰত প্ৰশ্ন উত্থাপন কৰিছে।