NSD ত সহকাৰী অধ্যাপক হিচাপে নিযুক্তি অৰুণাচল প্ৰদেশৰ ৰিকেন নগমলেক

NSD ত সহকাৰী অধ্যাপক হিচাপে নিযুক্তি অৰুণাচল প্ৰদেশৰ ৰিকেন নগমলেক

September 14, 2021 0 By NEWS DESK

নিউজ ডেস্ক। উত্তৰ-পূব, বিশেষকৈ অৰুণাচল প্ৰদেশৰ নাট্যপ্ৰেমী লােকৰ বাবে এক ভাল খবৰ।

নতুন দিল্লীৰ সন্মানীয় নেচনেল স্কুল অৱ ড্ৰামা (এনএছডি)ত সহকাৰী অধ্যাপক (অভিনয়) হিচাপে নিযুক্তি লাভ কৰিছে অৰুণাচল প্ৰদেশৰ ৰিকেন নগমলেয়ে।

এনএছডিৰ সহকাৰী অধ্যাপক (অভিনয়) হিচাপে নিযুক্ত হোৱা ৰাজ্যখনৰ তেওঁৱেই হৈছে প্ৰথমজন লোক।

নগমলে লৱাৰ চিয়াং জিলাৰ হিমে গাঁৱৰ বাসিন্দা। ইয়াৰ পূৰ্বে তেওঁ হায়দৰাবাদ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ থিয়েটাৰ আৰ্ট বিভাগত চাৰি বছৰ সহকাৰী অধ্যাপক হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল।

তেওঁ এনএছডিৰ পৰা অভিনয়ত স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰাৰ পিছত পোলেণ্ডৰ গ্ৰোট’স্কি ইনষ্টিটিউটৰ ষ্টুডিঅ’ মাটেজকাত অভিনয়ৰ প্ৰশিক্ষণ লৈছিল।

নগমলে লিকাবালিৰ চৰকাৰী উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ৰ পৰা স্কুলীয়া শিক্ষা গ্ৰহণ কৰিছিল আৰু ইটানগৰৰ ডিএনজি মহাবিদ্যালয়ৰ পৰা স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল।

তেওঁ এই সন্দৰ্ভত আশা ব্যক্ত কৰি কয় যে তেওঁৰ এই সাফল্যই যুৱ অৰুণাচলীসকলক অনুপ্ৰাণিত কৰিব।
নগমলে কয়, “মই বেছিভাগ চৰকাৰী প্ৰতিষ্ঠানত অধ্যয়ন কৰিছিলো। মই মোৰ গোটেই পৰিয়ালৰ ভিতৰত স্নাতক হোৱা প্ৰথম প্ৰজন্ম। ইমান কষ্ট থকাৰ স্বত্বেও নিষ্ঠা আৰু কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ দ্বাৰা মই এনএছডিত সহকাৰী অধ্যাপকৰ চাকৰি লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছো।”

তেওঁ এইটোও কয় যে অৰুণাচলত উপসংস্কৃতি হিচাপে থিয়েটাৰৰ বিকাশৰ অভাৱ আছে। তেওঁ কয়- “মণিপুৰ আৰু অসম এই ক্ষেত্ৰত আমাৰ তুলনাত আগবাঢ়ি আছে। থিয়েটাৰ কলা হৈছে বিকাশ আৰু সামাজিক পৰিৱৰ্তনৰ প্ৰক্ৰিয়াত কাৰ্যকৰী যোগাযোগৰ বাবে এক শক্তিশালী সঁজুলি। ই সমাজ আৰু গণতন্ত্ৰৰ বিৱৰ্তনতো এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।”

তেওঁ অৰুণাচলত থিয়েটাৰ কলাৰ উন্নতিৰ বাবে কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰিব বুলিও কয়। নগমলে কয়, “মই ৰাজ্যখনৰ যুৱক সকলক অভিনয়, থিয়েটাৰ আৰু চিনেমাক গুৰুত্বসহকাৰে ল’বলৈ অনুৰোধ জনাইছো। তেওঁলোকে এই বিষয়বোৰ অধ্যয়ন কৰিবলৈ ৰাজ্যৰ বাহিৰলৈ যোৱা উচিত। শেহতীয়া বছৰবোৰত মই এনএছডি, এফটিআইআই পুনে আৰু হায়দৰাবাদ কেন্দ্ৰীয় বিশ্ববিদ্যালয়ৰ দৰে দেশৰ মুখ্য প্ৰতিষ্ঠানৰ পৰা উত্তীৰ্ণ হোৱা প্ৰশিক্ষিত অভিনেতা/শিল্পীৰ সংখ্যা বৃদ্ধি পোৱা দেখা পাইছো। এইবোৰ উৎসাহজনক লক্ষণ।”

C7i-CANk-Ws-AAQ9g8

তেওঁ ৰাজ্য চৰকাৰক ৰাজ্যখনত থিয়েটাৰ কাৰ্যকলাপৰ প্ৰচাৰ কৰিবলৈও আহ্বান জনায়। এই সন্দৰ্ভত নগমলে কয়, “চৰকাৰে থিয়েটাৰ কাৰ্যকলাপৰ প্ৰচাৰৰ বাবে প্ৰগতিশীল পদক্ষেপ লোৱা উচিত। আৰু সংগীত, নৃত্য, সূক্ষ্ম কলা আদিৰ দৰে শৈক্ষিক ক্ষেত্ৰত থিয়েটাৰক এক গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয় হিচাপে স্বীকৃতি দিয়াৰ কথা বিবেচনা কৰা উচিত। এক জীৱন্ত সমাজৰ বাবে থিয়েটাৰ কলাই এক অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিব পাৰে।”

E-G37in-VEAo-Wrdn

তেওঁ ৰাজ্যখনৰ কিছুমান প্ৰতিভাশালী অভিনেতাৰ কামৰ প্ৰশংসা কৰে। যিয়ে তেওঁৰ নিৰ্দেশনাত অভিনয় শিকিছিল। তেওঁ কয় যে, “গোগে বাম, পালিন কাবাক, কেনেডি জিৰ্ডো, টাবা ৰীমা আৰু ৰিলি নগমলে সকলোৱে আশ্চৰ্যজনকভাৱে কাম কৰি আছে। পালিন অমৰ কৌশিক বলীউড চলচ্চিত্ৰ ভেদিয়াৰ অন্যতম মুখ্য অভিনেতা। এণ্ড্ৰইড কুঞ্জাপ্পান সংস্কৰণ ৫.২৫ (Android Kunjappan Version 5.25) নামৰ এখন মালায়ালম চলচ্চিত্ৰত কেনেডিৰ চৰিত্ৰটো সমগ্ৰ দেশতে প্ৰশংসিত হৈছিল।”

তেওঁ কয় যে তেওঁ ৰাজ্যখনত এনএছডিৰ এটা শাখা চাব বিচাৰে আৰু মুখ্যমন্ত্ৰী পেমা খাণ্ডুক বিষয়টো গুৰুত্ব প্ৰদান কৰিবলৈ আহ্বান জনায়।