গৌৰৱৰ ক্ষণ! উইম্বলডনৰ জুনিয়ৰ খিতাপ জয় কৰা সমীৰৰ অসমৰ সৈতে আছে বিশেষ সম্পৰ্ক

গৌৰৱৰ ক্ষণ! উইম্বলডনৰ জুনিয়ৰ খিতাপ জয় কৰা সমীৰৰ অসমৰ সৈতে আছে বিশেষ সম্পৰ্ক

July 12, 2021 0 By NEWS DESK

নিউজ ডেস্ক। অসমৰ লগতে সমগ্ৰ দেশবাসীৰ বাবে এক সুখবৰ। এক গৌৰৱৰ ক্ষণ।

ভাৰতীয় মূলৰ টেনিছ খেলুৱৈ সমীৰ বেনাৰ্জীয়ে গঢ়িলে অভিলেখ।

বিশ্বৰ সন্মানীয় উইম্বলডনৰ জুনিয়ৰ খিতাপ অৰ্জন কৰিবলৈ সক্ষম হ’ল সমীৰ। অৱশ্যে বৰ্তমান তেওঁ পৰিয়ালৰ সৈতে থাকে আমেৰিকাত।

১৭ বছৰীয়া ইণ্ডো-আমেৰিকান টেনিছ খেলুৱৈ সমীৰ বেনাৰ্জীয়ে দেওবাৰে উইম্বলডন ল’ৰাৰ একক খিতাপ অৰ্জন কৰে। যিটো নতুন কেৰিয়াৰত কেৱল দ্বিতীয়বাৰৰ বাবে গ্ৰেণ্ড শ্লেমত নিজৰ দক্ষতা পৰীক্ষা কৰি থকা এজন যুৱকৰ বাবে এক উল্লেখযোগ্য বিজয়।

তেওঁ নিউ জাৰ্চীৰ জুনিয়ৰ বয়জ চাৰ্কিটৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ পৰ্যায়ত এখন মেচ জিকিবলৈ বিচাৰিছিল। কিন্তু তেওঁ নাজানিছিল যে কোৰ্টত থিয় হৈ থকা ১৭ জনৰ ভিতৰত বিজেতা তেওঁৱেই হ’ব।

স্বদেশী ভিক্টৰ লিলভৰ বিৰুদ্ধে কিশোৰজনে এক ঘণ্টা ২২ মিনিট ধৰি চলি থকা সন্মিলনৰ যুঁজত ৭-৫, ৬-৩ ব্যৱধানত জয়লাভ কৰে। তেওঁ তেওঁৰ প্ৰতিদ্বন্দীক তিনিবাৰ হৰুৱাই আৰু কেৱল এবাৰহে চাৰ্ভ বাদ দিছিল।

বিজয়ী হোৱাৰ পিছত তেওঁ itftennis.com ক কয় “মই এই প্ৰতিযোগিতাখনত এটা ৰাউণ্ড জিকিবলৈ আৰু ভাল খেলিবলৈ চেষ্টা কৰি আহিছিলো। কাৰণ মই জানিছিলো যে মই ইয়াৰ আগতে ভাল খেলি আছো। মই সঁচাকৈয়ে নাজানিছিলো যে মই কেনেদৰে প্ৰদৰ্শন কৰিম। সেয়েহে মই আহি মোৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ দিব বিচাৰিছিলো। এইটো আশ্চৰ্যজনক যে মই ভালদৰে খেলিবলৈ সক্ষম হওঁ।”

লিলভৰ বেকহেণ্ডমেচ পইণ্টত বেচলাইনৰ ওপৰেৰে যোৱাৰ লগে লগে সমীৰে ৰেকেট পেলাই দিছিল। নিজকে বিশ্বাস কৰিব নোৱাৰি সেই সময়ত তেওঁ দুয়োখন হাত তেওঁৰ মূৰত ৰাখিছিল। যেন তেওঁ এইটো আশা কৰা নাছিল। কিন্তু তথাপিও সেইয়া হৈ উঠিল।

কিংবদন্তী ভাৰতীয় টেনিছ খেলুৱৈ বিজয় অমৃতৰাজে বেনাৰ্জীক অভিনন্দন জনায় কয়,
“২০২১ চনৰ উইম্বলডনত ল’ৰাৰ এককত ইণ্ডো-আমেৰিকান ১৭ বছৰীয়া সমীৰ বেনাৰজীৰ বাবে আশ্চৰ্যজনক জয়। তেওঁৰ এক উজ্জ্বল ভৱিষ্যতৰ বাবে শুভকামনা জনাইছো।”

ৰমানাথন কৃষ্ণন, ৰমেশ কৃষ্ণন আৰু লিয়েণ্ডাৰ পেজৰ পিছত চতুৰ্থ ভাৰতীয় হিচাপে নিজৰ নাম সন্নিৱিষ্ট কৰে সমীৰ বেনাৰ্জীয়ে।

উল্লেখ্য যে সমীৰৰ পিতৃ কুনাল বেনাৰ্জী আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ এজন বিত্তীয় পৰামৰ্শদাতা। অৱশ্যে, সমীৰৰ অসমৰ সৈতে আছে এক বিশেষ সম্পৰ্ক।

সমীৰৰ ককাক হিৰন্ময় বেনাৰ্জী অইল ইণ্ডিয়া লিমিটেডত জেনেৰেল মেনেজাৰ হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল, যাৰ মুখ্য কাৰ্যালয় অসমৰ ডিব্ৰুগড় জিলাৰ দুলিয়াজানত আছে।

পিছলৈ 80 ৰ দশকৰ শেষৰ ফালে, সমীৰ বেনাৰ্জীৰ পিতৃ-মাতৃ – কুনাল বেনাৰ্জী আৰু ঊষা – আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰলৈ গৈ সেই দেশৰ নাগৰিকত্ব গ্ৰহণ কৰে।

সমীৰৰ মাক ঊষাৰ জন্ম বিশাখাপত্তনমত। তেওঁ বিয়াৰ পূৰ্বে ১৯৮৬ চনত আমেৰিকালৈ স্থানান্তৰিত হয়।

সমীৰ পিতৃ কুনাল বেনাৰ্জী ১৯৮৯ চনত আমেৰিকালৈ স্থানান্তৰিত হয়।

কুনাল আৰু ঊষাই আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত ইজনে সিজনক লগ পাইছিল আৰু অৱশেষত বিবাহপাশত আৱদ্ধ হৈছিল।

সমীৰ আৰু তেওঁৰ ডাঙৰ ভগ্নী দিব্যাৰ জন্ম আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত হৈছিল।